«

»

cze
29

100. rocznica nadania praw miejskich Cleveland w Ohio

Cleveland Wystawa Wielkich JeziorAmerykański srebrny dolar z 1936 roku w ofercie Skarbnicy Narodowej!

Skarbnicy Narodowej udało się pozyskać dla swoich kolekcjonerów kilka sztuk amerykańskiego srebrnego dolara „ 100. rocznica nadania praw miejskich Cleveland w Ohio”.

Awers tej srebrnej monety przedstawia popiersie Mosesa Cleavelanda, założyciela miasta. Od jego nazwiska pochodzi również pierwotna nazwa osady.

W 1831 roku nazwa miasta z Cleaveland została zmieniona na Cleveland. Jedna z historii z tym związanych głosi, że skrócenie nazwy ma związek z wydaniem pierwszej gazety w mieście. Pełny nagłówek dziennika Cleveland Advertiser po prostu nie mieścił się w formie maszyny drukarskiej. Istnieje też alternatywna teoria, że nazwa „Cleveland” powstała na skutek błędu w pisowni na jednej z map miasta.

Na rewersie srebrnej monety widnieje mapa rejonu Wielkich Jezior. Taki dobór motywu miał upamiętniać odbywającą się w 1936 roku w Cleveland Wystawę Wielkich Jezior. Wydarzenie to, w zamyśle władz, miało wyrwać miasto z marazmu, w jakim się znalazło w następstwie wielkiego krachu 1929 roku. Ku zadowoleniu władz miasta projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców i nie tylko. W ciągu dwóch sezonów wystawę odwiedziło w sumie ponad 7 milionów osób!

Teren samej wystawy zlokalizowany był na północ od centrum Cleveland wzdłuż brzegu jeziora Erie, na obecnych ziemiach należących do Centrum Naukowego Great Lakes. Ekspozycja upamiętniała setną rocznicę uzyskania przez Cleveland praw miejskich.