«

»

gru
03

Srebrne dolary upamiętniające najważniejsze symbole pięciu kontynentów

Jakie budowle wybralibyście na symbole poszczególnych kontynentów? Prawda, że trudne zadanie? Ciekawe, czy Wasz wybór byłby podobny do tego, którego dokonali twórcy srebrnych dolarów upamiętniających najważniejsze symbole pięciu kontynentów?

Okazuje się, że chociaż zadanie nie należało do łatwych, to twórcy monet świetnie sobie z nim poradzili. Na rewersach pięciu srebrnych dolarów udało im się umieścić stylizowane wizerunki budowli oraz najważniejsze symbole wszystkich kontynentów.

Moneta „Europa” przedstawia wizerunek Bramy Brandenburskiej, której twórca wzorował się na Propylejach – części ateńskiej świątyni na wzgórzu Akropol.

http://www.niemcy.pl/brama-brandenburska-w-berlinie/

Na monecie reprezentującej kontynent afrykański znalazł się z kolei wizerunek Sfinksa z Gizy.

Na monecie na cześć kontynentu amerykańskiego nie mogło zabraknąć stojącej u wejścia do portu w Nowym Jorku Statuy Wolności.

Z kolei na monecie „Australia” znajduje się stylizowany wizerunek jednego z największych mostów łukowych – Mostu Portowego w Sydney.

Na ostatniej monecie prezentującej kontynent „Azja” umieszczono stylizowany wizerunek najwspanialszego i najbardziej romantycznego grobowca świata: Taj Mahal.

W związku z tym, że emitentem monet są zrzeszone z Nową Zelandią Wyspy Cooka, na ich awersie znajduje się wizerunek królowej Elżbiety II.

Specjalna technika bicia sprawiła, że monety posiadają relief zawierający zarówno elementy lustra jak i matu. Każdy z dolarów (Ø 65 mm) jest ponad dwukrotnie większy od monety o nominale 5 złotych (Ø 24mm). Zestaw składa się z pięciu monet jednodolarowych wybitych w czystym srebrze (Ag 999/1000), w najwyższej jakości menniczej. Kompletny zestaw to aż 5 uncji czystego srebra.