«

»

sty
30

„Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki na oficjalnym medalu

Skarbnica Narodowa przygotowała emisję niezwykłego medalu upamiętniającego obraz „Bitwa pod Grunwaldem”, będącego jednym z najwybitniejszych dzieł w twórczości Jana Matejki. Ten oryginalny numizmat, wykonany w technice tampondruku, platerowany jest czystym srebrem, a dzięki zastosowaniu specjalnej techniki menniczej jego awers zdobi idealna, barwna miniatura obrazu Matejki. Emisja ta jest ściśle limitowana do 25 000 sztuk!

bitwa-pod-grunwaldem

źródło grafiki: wiadomosci.wp.pl

Bitwa pomiędzy połączonymi wojskami polskimi i litewskimi a siłami zbrojnymi Zakonu Krzyżackiego, do jakiej doszło 15 lipca 1410 roku na polach pod Grunwaldem, to nie tylko jedno z najważniejszych zwycięstw w historii Polski, ale także jedna z największych pod względem liczby uczestników walk, jakie stoczono w średniowiecznej Europie.

Potyczka zakończona spektakularnym triumfem armii polsko-litewskiej, dowodzonej przez króla Władysława II Jagiełłę, stała się także inspiracją dla Jana jednego z najwybitniejszych polskich malarzy – Jana Matejki. W latach 1875-1787 stworzył on monumentalne i bogate w szczegóły malowidło upamiętniające tę wielką bitwę. Obraz „Bitwa pod Grunwaldem” uznawany jest powszechnie za najsłynniejsze dzieło w dorobku Matejki.

Do każdego egzemplarza medalu dołączony jest Certyfikat Autentyczności, w którym znaleźć można szczegółowe informacje dotyczące emisji. Dodatkowe informacje także na: http://www.skarbnicanarodowa.pl/emisje-pamiatkowe