«

»

kwi
03

Double Eagle urzekł Warszawiaków

Moneta Double Eagle znaczy dla Amerykanów tyle, co Panorama Racławicka dla Polaków. Ta złota dwudziestodolarówka to prawdziwy skarb narodowy Stanów Zjednoczonych. 16 i 17 marca można było ją podziwiać w Królikarni, w oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie, podczas wystawy zorganizowanej przez Skarbnicę Narodową. Po raz pierwszy moneta dwudziestodolarowa została wybita przez mennicę Stanów Zjednoczonych w 1850 r. Nazwano ją Double Eagle – Liberty Head. Uważana za dziecko kalifornijskiej gorączki złota, moneta Liberty Head przez wiele lat była filarem amerykańskiej ekonomii. Na początku XX w. postanowiono odświeżyć projekt monety. Tak powstał Double Eagle z 1933 r., zaprojektowany przez wielkiego amerykańskiego rzeźbiarza Augustusa Saint-Gaudens’a.

Aż 2,5 tys. osób zobaczyło na własne oczy rzadkiego Double Eagle’a
z 1933 r. Wizerunek silnej bogini wolności Libertas, umieszczony na awersie monety, zachwycił wszystkich. Mało kto oparł się pokusie sfotografowania się z lśniącą dwudziestodolarówką.

Obecnie tylko jeden egzemplarz Double Eagle z 1933 r. jest w posiadaniu prywatnego właściciela, reszta znanych sztuk należy do rządu USA. Agenci Secret Service nadal śledzą wszelkie doniesienia o ewentualnym pojawieniu się kolejnych egzemplarzy Double Eagle i gotowi są ścigać każdego, kto wejdzie w posiadanie cennego okazu.

Moneta, którą można było zboczyć na wystawę w stolicy, to jeden z dwóch egzemplarzy, przekazanych w 1933 r. w ręce Smithsonian Institution. Miały one stanowić pamiątkę dla przyszłych pokoleń.

Więcej informacji na www.double-eagle.pl