«

»

paź
22

Krugerrandy – najsłynniejsza złota moneta z Republiki Południowej Afryki

Witamy,
Czy moneta musi mieć nominał? Okazuje się, że nie. Najlepszym przykładem są bite w południowoafrykańskiej mennicy Krugerrandy. Ich nazwa wzięła się od połączenia nazwiska Paula Krugera, prezydenta Republiki w latach 80. i 90. XIX wieku oraz waluty Republiki Południowej Afryki – randu.
Chociaż Krugerrand nie posiada nominału jest prawnym środkiem płatniczym w RPA. Na rewersie wykonanej ze złota monety widnieje symbol narodowy RPA – antylopa springbok, zaś na awersie portret Paula Krugera z profilu.
Monety te bite są ze 22-karatowego złota (próba 916,66/1000) z niewielką domieszką miedzi (8,333%). Domieszka ta ma na w celu zwiększenia twardości i zabezpieczenie przed zarysowaniem i ścieraniem. Monety zawierają dokładnie jedną uncję (lub odpowiednio 1/2, 1/4 lub 1/10 uncji) złota i ich rzeczywista masa jest odpowiednio większa. Krugerrandy jednouncjowe mają średnicę 3,26 cm i grubość 2,84 mm.
Jako ciekawostkę można dodać, że od początku produkcji Krugerrandy wyglądają tak samo, ważą tyle samo i są wybijane z 22-karatowego złota, zmienia się tylko rok emisji.
Czy wiecie, że gdyby wypełnić szklankę monetami Kurgerrand, to ważyłaby około 5 kg?
Krugerrand 2010 – jedna z najsłynniejszych złotych monet świata