«

»

lut
27

Po raz pierwszy w Polsce – amerykański Double Eagle z 1933 r.

Double Eagle

„National Museum of American History, Smithsonian Institution, Washington, D.C."

Po raz pierwszy moneta dwudziestodolarowa została wybita przez Mennicę Stanów Zjednoczonych w 1850 r. Nazwano ją Double Eagle – Liberty Head. Uważana za dziecko kalifornijskiej gorączki złota, moneta Liberty Head przez wiele lat była filarem amerykańskiej ekonomii. Aż pojawił się Double Eagle zaprojektowany przez wielkiego amerykańskiego rzeźbiarza Augustusa Saint-Gaudensa.

Na awersie monety umieszczono personifikację rzymskiej bogini wolności Libertas. Przedstawiono ją jako kobietę trzymającą w lewej ręce gałązkę oliwną, symbolizującą zwycięstwo, a w prawej pochodnię. Rewers monety zdobił orzeł w locie, na tle wschodzącego słońca. Wybijanie monet Double Eagle, z tym nowym motywem, rozpoczęło się w 1907 roku. Inicjatorem przedsięwzięcia był Theodore Roosevelt, dwudziesty szósty prezydent Stanów Zjednoczonych, który zapragnął stworzyć monetę godną amerykańskiej potęgi, nawiązującą do największych cywilizacji starożytnego świata.

Sytuacja złotych monet w USA skomplikowała się w dobie Wielkiego Kryzysu. Prezydent Franklin Roosevelt, daleki kuzyn Theodore’a, musiał ratować państwo przed groźbą niewypłacalności. W 1933 r. wydał dekret zabraniający obywatelom gromadzenia złota i nakazujący wymianę go na walutę papierową. Całe zarekwirowane złoto, warte przeszło 50 mln dolarów, miało zostać przetopione na sztabki i wypełnić skarbiec Fort Knox. Ten sam los miał spotkać również serię monet Double Eagle z 1933 roku, których nie wprowadzono nawet do obiegu.

Do czasów współczesnych zachowało się tylko 13 sztuk monet Double Eagle z emisji z 1933 r. Obecnie tylko jeden egzemplarz jest w posiadaniu prywatnego właściciela, reszta znanych sztuk należy do rządu USA. Agenci Secret Service śledzą wszelkie doniesienia o ewentualnym pojawieniu się kolejnych egzemplarzy Double Eagle i gotowi są ścigać każdego z nich.

16-17 marca 2012 r. będziemy mieć unikalną możliwość zobaczenie na własne oczy jednej z ocalałych monet Double Eagle z 1933. Moneta, którą przyjedzie na wystawę, to jeden z dwóch egzemplarzy, przekazanych w 1933 r. w ręce Smithsonian Institution jako historyczne dziedzictwo USA.

„Najdroższa złota moneta świata – legendarny Double Eagle i jego historia”, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni – oddział Muzeum Narodowego w Warszawie,

ul. Puławska 113a. Wystawa czynna dla zwiedzających: 16 III w godz. 14:00-18:00, 17 III w godz. 10:00-18:00; Więcej informacji na www.double-eagle.pl